Edukacja finansowa w Radiu Maryja i Telewizji Trwam
Treść
Fundacja "Lux Veritatis" podpisała wczoraj szereg umów ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi w dziedzinie społecznej edukacji finansowej. Cel? Przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, czyli załamaniu budżetów gospodarki domowej polskich rodzin. Porozumienie ze SKOK zawarła także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. SKOK im. Franciszka Stefczyka ustanowił fundusz, który jest przeznaczony na stypendia naukowe dla najlepszych studentów i najzdolniejszych pracowników naukowych uczelni.
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu doszło wczoraj do zawarcia umów między Fundacją "Lux Veritatis" i WSKSiM a Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi. Stosowne dokumenty podpisali Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Andrzej Sosnowski, prezes Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, oraz o. Tadeusz Rydzyk. Wspólna akcja ma służyć przeciwdziałaniu społecznemu wykluczeniu tych wszystkich, którzy mogą ucierpieć na skutek kryzysu, jaki dosięga także Polskę. - Umowy dotyczą edukacji społecznej, edukacji finansowej, która będzie prowadzona przez SKOK we współpracy z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Ta edukacja społeczna ma służyć przeciwdziałaniu wykluczeniu finansowemu - mówi Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.
SKOK-i są organizacjami ludzi, a nie kapitału, i zawsze podkreślają, że działają dla dobra swoich członków, nie dla zysku.
- Podpisaliśmy pierwsze umowy, aby pomagać ludziom w dobrych sprawach. To jest nasz obowiązek - mówi o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. - Każde dobro musimy popierać. Poza tym SKOK to kasa dla niezamożnych. Gromadzimy takich ludzi i naszym obowiązkiem jest pomagać, zwłaszcza potrzebującym. W naszej koncesji jest zapisane, że mamy się interesować sprawami społecznymi - tłumaczy o. Tadeusz Rydzyk. Zaś o. Jan Król wyjaśnia, iż zarówno Radio Maryja, jak i Telewizja Trwam są zobowiązane do tego, by zajmować się sprawami społecznymi i edukacyjnymi. Tak też Ojcowie Redemptoryści podchodzą do problemu coraz większego ubóstwa. Poprzez nową inicjatywę starają się wesprzeć osoby najbardziej zagrożone wykluczeniem finansowym.
- Fundacja "Lux Veritatis" jako nadawca programów Telewizji Trwam ma mieć program społeczno-edukacyjno-religijny, więc jak najbardziej działanie to wpisuje się w koncesję. Tak samo program Radia Maryja zgodnie z udzieloną koncesją ma mieć charakter społeczno-religijny - tłumaczy o. Jan Król. - Edukacja społeczna jest nie tylko naszym prawem, ale równocześnie zobowiązaniem. Jeśli chcemy służyć konkretnemu człowiekowi, to jest okazja, żeby mu pokazać, że za dobrą usługę może zapłacić dużo mniej, że swoją ciężko zapracowaną gotówką nie musi wspierać jakiegoś zagranicznego podmiotu, który tylko czeka, żeby zyski wyprowadzić za granicę - dodaje o. Król.
- Edukacja finansowa, czyli umiejętność rozpoznania, wyliczenia ceny usług finansowych, nauczenia tego słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam, pomoc w zrozumieniu bardzo często skomplikowanych usług finansowych to jest ogromne dzieło i za podjęcie tego społecznego zadania, które w dobie kryzysu jest szczególnie potrzebne polskim rodzinom, dziękuję ojcom - powiedział Grzegorz Bierecki.
Na wymierne korzyści przygotowane specjalnie z myślą o najuboższej części społeczeństwa zwraca uwagę Andrzej Sosnowski. - Chcemy zaoferować bardzo dobre warunki finansowe, które są w ofercie SKOK. Proponujemy dobry rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz kartę płatniczą. Taką kartę, z której będą zadowoleni wszyscy, którzy chcą korzystać z usług finansowych - mówi prezes SKOK Stefczyka. Dodatkowo wszelkie dary przekazywane na Radio Maryja, Fundację "Lux Veritatis" czy WSKSiM za pośrednictwem SKOK zostaną uwolnione od dodatkowych opłat.
Z podpisania umów cieszą się także studenci WSKSiM, bo jedna z nich dotyczy specjalnego funduszu przeznaczonego na stypendia naukowe dla najlepszych studentów oraz najzdolniejszych pracowników naukowych uczelni. Ufundowała go SKOK Stefczyka. - To jest nasz wkład w to, aby wspierać edukację nowego pokolenia oraz badania naukowe. Mamy nadzieję, że ten realny wkład w rozwój instytucji, jaką jest WSKSiM, zaowocuje tym, że w przyszłości będziemy mieć rzesze rzetelnych dziennikarzy, politologów, informatyków, kulturoznawców, pracowników naukowych. To jest dla nas podstawowa inwestycja w przyszłość - mówi Andrzej Sosnowski, prezes Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka.
To nie pierwsze stypendia ze SKOK-u dla studentów WSKSiM. Jako pierwszy przed pięciu laty otrzymał je Mirosław Politowski, absolwent uczelni, a obecnie jej pracownik.
Katarzyna Cegielska, Toruń
"Nasz Dziennik" 2009-04-09
Autor: wa