Emerytalna weryfikacja
Treść
Instytut Pamięci Narodowej wystawił blisko 42 tys. zaświadczeń o służbie w organach bezpieczeństwa PRL - poinformował prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Na ich podstawie zakłady emerytalno-rentowe dokonają obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom UB i SB. Średnio ich emerytury sięgające obecnie nawet 5 tys. zł mają zostać obniżone o tysiąc złotych.
Organy emerytalne skierowaÅ‚y do IPN zapytania dotyczÄ…ce blisko 195 tys. osób. Jak poinformowaÅ‚a Joanna Sobotka z zespoÅ‚u prowadzÄ…cego weryfikacjÄ™, w przypadku 120 tys. osób nie odnaleziono jakichkolwiek informacji w zasobie Instytutu. - W przypadku ponad 41 tys. odnaleziono wzmianki, teczki osobowe bÄ…dź karty ewidencyjne, natomiast w przypadku 31 tys. nie odnaleziono dokumentów mogÄ…cych stanowić podstawÄ™, że byli funkcjonariuszami organów bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa - powiedziaÅ‚a.
- To oczywiÅ›cie nie sÄ… wszyscy ubecy, wszyscy esbecy, którzy w ciÄ…gu kilkudziesiÄ™ciu lat funkcjonowania PRL pracowali w organach bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa. To sÄ… ci, którzy obecnie muszÄ… być zweryfikowani przez zakÅ‚ad emerytalno-rentowy - wyjaÅ›nia Janusz Kurtyka. Prezes IPN podkreÅ›la, że mimo iż Instytut nie otrzymaÅ‚ żadnych dodatkowych pieniÄ™dzy na ten cel, to wywiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z ustawowego zadania.
- Ta liczba 42 tys. nie obejmuje teczek personalnych w tzw. zbiorze zastrzeżonym - zaznacza Kurtyka. WczeÅ›niej poinformowaÅ‚, że z powodu obostrzeÅ„ prawnych ustawa może nie objąć osób, których dane znajdujÄ… siÄ™ w tym zbiorze. Po nagÅ‚oÅ›nieniu tej sprawy Agencja BezpieczeÅ„stwa WewnÄ™trznego podjęła dziaÅ‚ania zmierzajÄ…ce do przejrzenia dokumentów z tego zbioru, tak żeby wypeÅ‚nić zapisy ustawowe. - Rozpoczęły siÄ™ prace dokonywane przez pracowników IPN i funkcjonariuszy ABW, których celem jest przejrzenie materiaÅ‚ów personalnych znajdujÄ…cych siÄ™ w zbiorze zastrzeżonym i dotyczÄ…cych byÅ‚y funkcjonariuszy SB - mówi szef IPN. - Skala problemu dotyczy okoÅ‚o 2 tys. osób - dodaje. Prace majÄ… siÄ™ zakoÅ„czyć na poczÄ…tku stycznia. Natomiast nie doszÅ‚o jeszcze do uzgodnieÅ„ z AgencjÄ… Wywiadu.
Kurtyka podkreÅ›la, że zgodnie z wolÄ… ustawodawcy ustawa dezubekizacyjna nie obejmuje wojskowych sÅ‚użb, Informacji Wojskowej, WSW, II oddziaÅ‚u Sztabu Generalnego. - A wiÄ™c krwawi kaci z lat 50., którzy jeszcze żyjÄ…, bÄ™dÄ… swoje emerytury dalej pobierali - zaznacza prezes.
Zgodnie z ustawÄ…, od 1 stycznia 2010 r. oficerowie sÅ‚użb PRL i czÅ‚onkowie WRON oraz wdowy po nich stracÄ… prawo do uprzywilejowanych emerytur. Obecnie te Å›wiadczenia siÄ™gajÄ… nawet 5 tys. zÅ‚otych. PrzeciÄ™tnie uprzywilejowani emeryci stracÄ… ok. 1 tys. zÅ‚, a Å›wiadczenia generaÅ‚ów spadnÄ… nawet trzykrotnie. ByÅ‚y szef WRON gen. Wojciech Jaruzelski dostaje 7 tys. zÅ‚ emerytury "generalskiej".
Lewica zaskarżyła ustawę do Trybunału, zarzucając jej m.in. odpowiedzialność zbiorową wobec funkcjonariuszy z PRL. Trybunał zajmie się tą skargą w połowie stycznia. Kurtyka, pytany, czy wobec tego IPN nie przeprowadził weryfikacji na darmo, stwierdza, że jeżeli TK zakwestionuje ustawę, to będzie to przejaw normalnej procedury prawnej. - IPN nie będzie tego komentował - dodaje.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2009-12-11
Autor: wa