Funkcjonariusze bez przywilejów
Treść
DziÅ› wchodzi w życie ustawa, która od 2010 r. obniża emerytury funkcjonariuszom sÅ‚użb specjalnych PRL i czÅ‚onkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zmniejszone bÄ™dÄ… Å›wiadczenia pracowników cywilnych i wojskowych sÅ‚użb specjalnych, którzy wykonywali swe obowiÄ…zki od 1944 r. do lipca 1990 roku.
Emerytury bÄ™dÄ… obliczane nie tak jak obecnie - zgodnie ze wskaźnikiem w wysokoÅ›ci 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok sÅ‚użby za lata 1944-1990, lecz 0,7 procent. PrzeciÄ™tny funkcjonariusz straci niemal tysiÄ…c zÅ‚otych, a kwota Å›wiadczeÅ„ generaÅ‚ów zostanie zmniejszona nawet trzykrotnie. Obecnie otrzymujÄ… oni lub ich wdowy wyższe od zwykÅ‚ych Å›wiadczenia - siÄ™gajÄ…ce nawet 5 tys. zÅ‚otych.
WypÅ‚ata emerytur wedÅ‚ug nowych zasad ma nastÄ…pić od 1 stycznia 2010 roku. Przed tym terminem Instytut PamiÄ™ci Narodowej ma przekazywać organom emerytalnym zaÅ›wiadczenia o przebiegu sÅ‚użby funkcjonariusza wraz z informacjÄ…, czy z dostÄ™pnych materiaÅ‚ów wynika, że podjÄ…Å‚ on wspóÅ‚pracÄ™ i czynnie wspieraÅ‚ osoby lub organizacje dziaÅ‚ajÄ…ce na rzecz niepodlegÅ‚oÅ›ci paÅ„stwa polskiego. Zgodnie z ustawÄ…, przywileje za lata sÅ‚użby w PRL stracÄ… także funkcjonariusze SB, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjÄ™ci do UrzÄ™du Ochrony PaÅ„stwa, na przykÅ‚ad szefowie UOP: gen. GromosÅ‚aw CzempiÅ„ski i gen. Andrzej Kapkowski.
JAC, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-03-16
Autor: wa