Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

22 czerwca
1570
Polska podpisała w Moskwie trzyletni rozejm z carem Iwanem IV, utrzymując zdobyte terytoria.
1792
Król StanisÅ‚aw August Poniatowski ustanowiÅ‚ order Virtuti Militari na pamiÄ…tkÄ™ bitwy pod ZieleÅ„cami. Jest to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadawane za wybitne zasÅ‚ugi bojowe.
1867
W Galicji weszÅ‚a w życie ustawa w sprawie jÄ™zyka wykÅ‚adowego w szkoÅ‚ach ludowych (podstawowych) i Å›rednich. Wybór jÄ™zyka wykÅ‚adowego znalazÅ‚ siÄ™ w gestii gmin.
1921
Rada Ligi Narodów powierzyÅ‚a Polsce lÄ…dowÄ… obronÄ™ Wolnego Miasta GdaÅ„ska i reprezentowanie go na zewnÄ…trz.
1922
W wyborach do parlamentu pruskiego mandaty zdobyli reprezentujÄ…cy polskÄ… mniejszość: ks. Józef Wajda (ÅšlÄ…sk) i Jan Baczewski (Warmia).
1941
Niemcy zaatakowaÅ‚y ZwiÄ…zek Sowiecki. Wojska niemieckie w pierwszych tygodniach szybko posuwaÅ‚y siÄ™ w głąb ZSRS, biorÄ…c tysiÄ…ce jeÅ„ców.
1935
W Warszawie zmarÅ‚ Szymon Askenazy, historyk i dyplomata, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; w latach 1920-1923 pierwszy polski minister peÅ‚nomocny przy Lidze Narodów.
1966
W Liksajnach zmotoryzowany oddziaÅ‚ milicji zatrzymaÅ‚ obraz Matki Bożej CzÄ™stochowskiej i pod eskortÄ… odwiózÅ‚ go do Warszawy. Komunistyczne wÅ‚adze chciaÅ‚y maksymalnie skrócić czas trwania koÅ›cielnych uroczystoÅ›ci tysiÄ…clecia chrztu Polski.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-06-22

Autor: wa