Kto dostanie po kieszeni?
Treść
W partii Donalda Tuska trwa cichy spór o to, w jaki sposób dostosować przepisy o spóÅ‚dzielniach mieszkaniowych do orzeczenia TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, które podważa zasadÄ™ uwÅ‚aszczenia mieszkaÅ„ "po kosztach". RzÄ…d chce umożliwić spóÅ‚dzielniom pobieranie dodatkowych komercyjnych opÅ‚at. Część posÅ‚ów mówi "nie" i proponuje doprecyzować przepisy ustrojowe dotyczÄ…ce spóÅ‚dzielczoÅ›ci.
Na rozpoczynajÄ…cym siÄ™ dzisiaj posiedzeniu Sejm ma rozpatrzyć w drugim czytaniu rzÄ…dowy projekt nowelizacji ustawy o spóÅ‚dzielniach mieszkaniowych.
Proponowane zmiany w zakresie uwÅ‚aszczenia mieszkaÅ„ spóÅ‚dzielczych sÄ… zdecydowanie niekorzystne finansowo dla spóÅ‚dzielców i mogÄ… hamować proces uwÅ‚aszczenia mieszkaÅ„. Projekt rzÄ…dowy powraca do starych rozwiÄ…zaÅ„, wedÅ‚ug których spóÅ‚dzielca - chcÄ…c wyodrÄ™bnić wÅ‚asność swojego lokalu - musiaÅ‚ dopÅ‚acić spóÅ‚dzielni wartość różnicy pomiÄ™dzy obecnÄ… wartoÅ›ciÄ… rynkowÄ… mieszkania a zwaloryzowanym wkÅ‚adem mieszkaniowym. O tym, czy spóÅ‚dzielnia bÄ™dzie pobierać ten swoisty haracz zwiÄ…zany ze wzrostem cen mieszkaÅ„ i gruntów na przestrzeni ostatnich 20 lat, decydować ma w myÅ›l projektu walne zgromadzenie czÅ‚onków. W przypadku gdy spóÅ‚dzielnia skorzystaÅ‚a w trakcie budowy z pomocy publicznej, ta dodatkowa wpÅ‚ata ulegnie zmniejszeniu o 50 proc. zwaloryzowanej kwoty pomocy. Wszyscy spóÅ‚dzielcy, którzy zdążą ze zÅ‚ożeniem wniosku o uwÅ‚aszczenie przed 30 grudnia br., bÄ™dÄ… mogli ustanowić odrÄ™bnÄ… wÅ‚asność na starych, korzystniejszych zasadach.
RzÄ…d uzasadnia projekt koniecznoÅ›ciÄ… dostosowania przepisów do orzeczenia TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r., które wejdzie w życie 30 grudnia br. TrybunaÅ‚ zakwestionowaÅ‚ w nim obowiÄ…zek ustawowy spóÅ‚dzielni do przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci mieszkania na czÅ‚onka "po kosztach", bez dodatkowych dopÅ‚at, po uregulowaniu przez spóÅ‚dzielców kosztów budowy i remontów.
Z takim kierunkiem zmian nie zgadza siÄ™ jednak grupa posÅ‚ów Platformy Obywatelskiej, która znalazÅ‚a sposób na dostosowanie ustawy do orzeczenia TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego bez pogarszania warunków finansowych wyodrÄ™bnienia wÅ‚asnoÅ›ci lokali. Zaproponowali oni wprowadzenie w ustawie Prawo spóÅ‚dzielcze nowego przepisu o randze ustrojowej, który stanowi, że "spóÅ‚dzielnie nie mogÄ… odnosić korzyÅ›ci majÄ…tkowych kosztem swoich czÅ‚onków". Takie rozwiÄ…zanie, zdaniem poseÅ‚ Lidii StaroÅ„ (PO), zamknęłoby raz na zawsze drogÄ™ do "żerowania" spóÅ‚dzielni jako osób prawnych na osobach fizycznych, tj. szeregowych spóÅ‚dzielcach. Alternatywny do rzÄ…dowego projekt ustawy, podpisany przez 30 posÅ‚ów Platformy Obywatelskiej, zostaÅ‚ zÅ‚ożony do laski marszaÅ‚kowskiej, ale BronisÅ‚aw Komorowski nie nadaÅ‚ mu dotÄ…d biegu. W tej sytuacji autorzy projektu zapowiadajÄ… zgÅ‚oszenie swoich propozycji w postaci poprawek do projektu rzÄ…dowego.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2009-12-01
Autor: wa