Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odszedł wybitny kardiochirurg

Treść

Po długiej chorobie zmarł wczoraj profesor Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg, polityk, minister zdrowia. Zbigniew Religa chorował na złośliwy nowotwór płuc.

Profesor Zbigniew Religa zmarł wczoraj po południu w swoim domu w Warszawie. Mimo choroby - w czerwcu 2007 roku stwierdzono u niego złośliwy nowotwór płuc - i przebytej chemioterapii niemal do ostatnich tygodni swojego życia uczestniczył w życiu publicznym. Pracując jako poseł na Sejm, szukał metod naprawy ochrony zdrowia. Niezależnie od tego, czy wspierał w kampanii prezydenckiej Donalda Tuska, czy później wchodząc jako minister zdrowia do rządów Prawa i Sprawiedliwości, a ostatnio jako poseł PiS do Sejmu cieszył się wielkim szacunkiem, również w obozach konkurencyjnych ugrupowań politycznych.
Zbigniew Religa był przede wszystkim wybitnym kardiochirurgiem. W połowie lat 80. ubiegłego wieku przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w 1986 roku dokonał w Zabrzu pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Pracował nad wykorzystaniem urządzeń wspomagających pracę serca i nad wyprodukowaniem sztucznego serca.
Naukę pobierał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Na początku lat 70. ubiegłego wieku przez kilka lat odbywał staże w klinikach w Stanach Zjednoczonych. Od 1984 r. kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1989-1991 był kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Był m.in. rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie. Pełnił też funkcję krajowego specjalisty do spraw kardiochirurgii.
Zbigniew Religa był senatorem dwóch kadencji, posłem bieżącej kadencji z ramienia PiS, a w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego ministrem zdrowia. W wyborach prezydenckich w 2005 r. był jednym z kandydatów. Wycofał się jednak, popierając kandydaturę Donalda Tuska. Niedługo po tym przyjął propozycję udziału w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Był zwolennikiem podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Krytykował reformę służby zdrowia przygotowanej ostatnio przez PO zakładającą m.in. obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-03-09

Fot. sejm.gov.pl

Autor: wa