Pół kilometra do celu
Treść
Realizowany w Toruniu drugi odwiert geotermalny przekroczył granicę 1,7 kilometra. Na placu budowy zgromadzone zostały już rury z włókna szklanego, które będą umieszczane w odwiercie. Niebawem dostarczone zostaną też kolejne rury, które docelowo połączą odwierty.
- Wiercenia trwają i obecnie osiągnęliśmy głębokość 1730 metrów - powiedział nam o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja. Jak podkreślił, na plac budowy trafiły już rury z włókna szklanego, które będą umieszczane w odwiercie. Dla bezpieczeństwa przy toruńskich odwiertach geotermalnych wykonywanych na zlecenie Fundacji "Lux Veritatis", używane są wysokiej jakości materiały. Zabezpieczają one odwiert przed ryzykiem korozji i wysokimi kosztami remontów. Rury z włókna szklanego od dziesiątków lat dobrze służą przy tego typu odwiertach w Japonii. Fiberglassy sprowadzane są ze Stanów Zjednoczonych - są tańsze i lepszej jakości niż te dostępne na europejskim rynku.
Prace geotermalne przy pierwszym toruńskim odwiercie rozpoczęte zostały w sierpniu ubiegłego roku. Odwiert poszukiwawczo-badawczy miał być finansowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego Fundacja "Lux Veritatis" miała otrzymać 27 mln złotych. Pod koniec maja ub.r. Fundusz jednak wypowiedział prawnie zawartą umowę, a stało się to na wyraźne polecenie Ministerstwa Środowiska. Zasadność wypowiedzenia umowy na wniosek Fundacji zbada sąd.
Prace przy drugim odwiercie ruszyły 12 sierpnia br. Na osiągnięcie poziomu 2350 m w harmonogramie prac przewidziano około trzech miesięcy. - Prace idą bardzo sprawnie i wszystko wskazuje na to, że zostaną ukończone zgodnie z przyjętym planem - ocenił o. Tadeusz Rydzyk.
MA
"Nasz Dziennik" 2009-09-23
Autor: wa