Powrót Balcerowicza?
Treść
Atak Balcerowicza na rzÄ…d Tuska, do którego doszÅ‚o zaraz po odwoÅ‚aniu Pruskiego, byÅ‚ najwyraźniej nieprzypadkowy i może oznaczać wypowiedzenie wojny rzÄ…dowi ze strony, z której najmniej by siÄ™ tego spodziewaÅ‚ - a mianowicie ze strony opcji neoliberalnej, która nadal siÄ™ nie poddaje, mimo że globalny kryzys obnażyÅ‚ bankructwo jej doktryny. HipokryzjÄ™ tego lobby, silnie osadzonego w krajowych i Å›wiatowych instytucjach finansowych, widać jak na dÅ‚oni: z jednej strony przekonuje ono, że niewidzialna rÄ™ka rynku sama rozprawi siÄ™ z kryzysem i przeciwstawia siÄ™ kierowaniu pomocy publicznej do realnej gospodarki, z drugiej zaÅ› - zabiega o tÄ™ pomoc publicznÄ… dla sektora finansowego, czyli de facto dla siebie.
Liczne grono wychowanków i wspóÅ‚pracowników Balcerowicza liczyÅ‚o do niedawna na to, że rzÄ…d Donalda Tuska zdoÅ‚a utrzymać w ryzach deficyt budżetowy, inflacjÄ™, kurs zÅ‚otego, zadÅ‚użenie finansów publicznych, podatki - i w planowanym terminie przyjąć euro, zabezpieczajÄ…c interesy sektora finansowego w naszym kraju kosztem polskiej gospodarki i spoÅ‚eczeÅ„stwa. Gdy okazaÅ‚o siÄ™, że zaklinanie rzeczywistoÅ›ci przez Tuska nie pomaga i kryzys siÄ™gnÄ…Å‚ wprost do paÅ„stwowej kasy, rozsadzajÄ…c budżet - lobby Balcerowiczowskie podniosÅ‚o larum.
Ton komentarzy w tzw. mainstreamowych mediach i dyskretne puszczanie balonów próbnych z nazwiskami konkurencyjnych dla Tuska kandydatów na prezydenta wskazuje na jedno: premier zostaÅ‚ "przeznaczony do odstrzaÅ‚u", a Platformie wyroÅ›nie niebawem konkurencja. Może to wÅ‚aÅ›nie Balcerowicz stanowić bÄ™dzie klamrÄ™ spinajÄ…cÄ… ideologicznych i biznesowych oponentów premiera? - ByÅ‚y szef NBP zachowuje siÄ™ jak partyjny ideolog. Niewiele i nieprecyzyjnie mówi o finansach i gospodarce, ale potrafi na okrÄ…gÅ‚o opowiadać o wspólnej Europie, prawach czÅ‚owieka etc. - mówi jeden z byÅ‚ych wspóÅ‚pracowników Balcerowicza w dawnej Komisji Nadzoru Bankowego.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2009-07-10
Autor: wa