Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powstrzymać falę wizualnej przemocy

Treść

Ważnym wydarzeniem kulturalnym towarzyszącym XIII Forum Polonijnemu, które odbywało się w dniach 24-26 kwietnia 2009 r. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, stała się wystawa malarska zatytułowana "Mysterium Pietatis". Zorganizowały ją: prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Olga Pleśniak i profesor sztuk pięknych Zofia Dąbrowska z Torunia.

- Wystawie "Mysterium Pietatis" towarzyszy myśl przewodnia: "Przyszedłem rzucić ogień na ziemię, jakże pragnę, aby wreszcie zapłonął", zaczerpnięta ze słów Jezusa Chrystusa - wyjaśnia Olga Pleśniak i ukazuje cel przyświecający powstaniu ekspozycji. - Tradycyjnie metafora ognia, którą posłużył się Jezus, rozumiana jest jako ogień Słowa Bożego lub ogień Ducha Świętego, można ją jednak odnieść również do miłości Boga. Rzucenie ognia oznaczałoby wtedy wzbudzenie zapału i chęci do życia i pracy oraz wyrywanie z marazmu, zniechęcenia i obojętności. Kochający Bóg wyrywa człowieka z takiego stanu. Miłość Boga jest pobudzająca, porywająca. Bóg pragnie obudzić, rozpalić drzemiące w ludzkiej osobie możliwości czynienia dobra - dodaje wrocławska malarka.
Ekspozycję stanowi 40 obrazów autorstwa 12 artystów polskich: Ewy Barskiej i Zofii Dąbrowskiej z Torunia, Marii Podgórskiej-Ritter z Bydgoszczy, Elżbiety Wasyłuk z Poznania, Edwarda Tuza z Kielc oraz Marii Gostylli-Pachuckiej, Pawła Jaszczuka, Jerzego Kapłańskiego, Piotra Klimczaka, Olgi Pleśniak, Ewy Walczak-Jackiewicz, Honoraty i Rafała Werszlerów z Wrocławia. W wystawionych pracach dominuje malarstwo olejne, jest gobelin, czyli tkactwo artystyczne, są rysunki piórkiem i ołówkiem, nowoczesne techniki komputerowe oraz płaskorzeźby w technice prostej - odlewy w różnych technikach.
Wystawa "Mysterium Pietatis" została zorganizowana w nowoczesnym budynku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej tętniącym na co dzień witalnością życia młodzieży akademickiej. Uczelnia toruńska, będąc szkołą kultury, troszczy się o kształtowanie wrażliwości estetycznej swoich studentów nie tylko poprzez systematyczne zajęcia z takich przedmiotów, jak: historia sztuki, muzyka w cywilizacji łacińskiej, retoryka czy też stylistyka i kultura języka, ale także poprzez nadzwyczajne wydarzenia kulturalne, do jakich należy aktualna ekspozycja. - Młodemu pokoleniu, mocno atakowanemu dzisiaj przez terroryzm wizualny czy wręcz brzydotę, pragniemy zostawić w pięknie naszych prac plastycznych trwały ślad w duchowości, w osobowości - wyznaje Olga Pleśniak i natychmiast cytuje z pamięci słowa Jana Pawła II: "Stając się członkiem wspólnoty europejskiej, Rzeczpospolita Polska nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych przodków". Pochodzą one z przemówienia Ojca Świętego wygłoszonego do ambasadora Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej 3 grudnia 2001 roku.
- Rzecz polega na tym - wtóruje swojej koleżance profesor Zofia Dąbrowska - że rzeczywiście człowiek dzisiejszy, a młodzież szczególnie atakowana jest przez antysztukę. - Wytwory, które na co dzień spotykamy, trudno nazwać sztuką. Myślę, że jest to po prostu wielkie nieporozumienie. A my chcemy służyć Panu Bogu, tworząc sztukę, która ma swoje źródło w pięknie absolutnym, a pięknem absolutnym jest Bóg. Czerpiąc z tego źródła, przenosimy po prostu oczyma wiary - my, katoliccy artyści - na papier czy też oblekamy kształtem rzeźby to, co przekazał nam Jezus Chrystus jako Słowo Boga, jako największe i najprawdziwsze Piękno. Ufamy, że fala Bożego piękna złączona z łaską Bożą jest w stanie powstrzymać falę przemocy wizualnej. Tym przesłaniem i przekonaniem chcemy dzielić się z polską młodzieżą i zaszczepić w niej pragnienie prawdziwego piękna, które dzisiaj jest zachwiane - dopowiada pani profesor. Zwraca ona uwagę, że ludzie toną dzisiaj w brzydocie, nie odróżniają, co jest prawdziwą sztuką, a co jest tylko antysztuką, co jest pięknem, a co pięknem nie jest. - Ludzie są dzisiaj zasadniczo pogubieni i stąd wystawa, która stawia sobie za cel przybliżyć klimat prawdziwego piękna, piękna, które płynie od Pana Boga - mówi prof. Zofia Dąbrowska.
Wystawę "Mysterium Pietatis" można obejrzeć w budynku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy ul. Starotoruńskiej 3 do końca maja. Serdecznie zapraszamy!
o. Krzysztof Bieliński CSsR
"Nasz Dziennik" 2009-05-22

Autor: wa