Prawa strona łączy siły
Treść
Piętnastu posłów PiS weszło w skład powołanego do życia Towarzystwa Katolicko-Konserwatywnego. Stowarzyszenie nie będzie jednak organizacją polityczną. Ma jednoczyć osoby wyznające tradycyjne, katolickie zasady i pragnące aktywnie ich bronić w zmieniającym się świecie. TKK w sposób szczególny chce dotrzeć do ludzi młodych, by budzić w nich ducha prawdziwego patriotyzmu.
Towarzystwo Katolicko-Konserwatywne powstało na bazie działaczy katolickich, konserwatywnych oraz prawicowo-katolickich działaczy PiS. Ich obecność, jak zapewnił dr Artur Górski, poseł PiS, inicjator stowarzyszenia, nie oznacza, że TKK będzie prowadziło działalność polityczną. Nie będzie to także ruch mający konkurować z którymkolwiek ugrupowaniem politycznym na prawej stronie sceny politycznej. Powołanie Towarzystwa nie ma też nic wspólnego z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Stowarzyszenie może jednak wspierać podmioty polityczne, które reprezentują podobne poglądy. To jednak nie będzie główną działalnością Towarzystwa. - Katolicy w dzisiejszych czasach są spychani do pozycji niewygodnej mniejszości, która z coraz większą determinacją musi walczyć o wyznawane przez siebie wartości. Dlatego postanowiliśmy połączyć nasze siły, aby tym skuteczniej walczyć o prawa katolików w Polsce i w Unii Europejskiej - wyjaśnił Górski.
W Forum Patronackim Towarzystwa znalazło się 15 posłów PiS, a jego przewodniczącym został wybrany Zbigniew Girzyński. Szefem Rady Programowej Towarzystwa został Artur Górski, a na prezesa TKK wybrano Pawła Puławskiego, radnego PiS i prezesa Stowarzyszenia Miłosierdzia im. św. Wincentego Paulo. Do Forum Patronackiego Towarzystwa weszli ponadto posłowie: Arkadiusz Czartoryski, Andrzej Dera, Jan Filip Libicki, Marek Łatas, Maria Nowak, Stanisław Pięta, Jerzy Rębek, Józef Rojek, Jarosław Rusiecki, Edward Siarka, Piotr Stanke, Jacek Tomczak, Maria Zuba, Wojciech Żukrowski.
- Towarzystwo m.in. będzie upowszechniało tradycyjne wzorce rodziny, zaangażuje się w obronę życia, a także pokaże prawdę o coraz częstszych przypadkach prześladowania katolików w Europie i na świecie - zapowiedział Górski. Działania TKK będą ukierunkowane na ludzi młodych, o czym świadczy przyjęta deklaracja założycielska Towarzystwa. Czytamy w niej: "Uważamy, że odpowiedzią na wszechogarniający nas kryzys wartości powinien być powrót Polaków - zwłaszcza młodego pokolenia - do starych, dobrych wzorców i wartości mających swoje źródło w nauczaniu Magisterium Kościoła katolickiego. Jesteśmy przekonani, że oparte na Dekalogu i Tradycji wartości konserwatywne, upowszechnione poprzez edukację i kulturę, przyczynią się do moralnego odrodzenia Narodu i obudzenia w nim prawdziwego patriotyzmu". Ponadto przyjęty statut TKK wymienia takie działania programowe, jak: propagowanie i obrona wartości katolickich w życiu publicznym, pielęgnowanie tradycji katolickiej i konserwatywnej w społeczeństwie, upowszechnianie nauczania Papieży i Prymasów Polski, integrowanie środowisk katolickich i konserwatywnych, wspieranie chrześcijan prześladowanych na świecie. Jak zapowiada Górski, Towarzystwo chce zorganizować konferencję poświęconą prześladowaniom chrześcijan we współczesnej Europie.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-03-30
Autor: wa