Przeszkadzają, a woda i tak płynie
Treść
Z odwiertu geotermalnego w Toruniu znów popÅ‚ynęła gorÄ…ca woda. Prace wykonywane przez firmÄ™ z JasÅ‚a trwajÄ… wbrew przeszkodom stawianym przez ekipÄ™ rzÄ…dowÄ…, która uniemożliwia pozyskanie funduszy dla wykorzystania energii odnawialnej przez FundacjÄ™ "Lux Veritatis". Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i zaÅ‚ożyciel Radia Maryja, zaznacza, że w walkÄ™ z dzieÅ‚ami wyrosÅ‚ymi przy radiu zaangażowanych jest aż dziewięć ministerstw.
W nocy z piÄ…tku na sobotÄ™ z toruÅ„skiego odwiertu geotermalnego znów popÅ‚ynęła gorÄ…ca woda. Jak mówi o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, prace badawczo-odkrywcze trwajÄ…, by zachÄ™cić wszystkich Polaków do korzystania z naturalnych wielkich dóbr, którymi Polska zostaÅ‚a obdarzona przez Pana Boga. - Ostatnio w naszym odwiercie zostaÅ‚ poszerzony interwaÅ‚ na głębokoÅ›ci 2080 do 2320 metrów. Zapuszczono rury do pompowania oczyszczajÄ…cego i wykonano to pompowanie oraz zrobiono kwasowanie - mówi o. Tadeusz Rydzyk. NastÄ™pne prace to pompowanie oczyszczajÄ…ce po kwasowaniu, pomiary i wpuszczenie filtrów. - BÄ™dzie przez nie wpÅ‚ywać gorÄ…ca i zmineralizowana woda, którÄ… bÄ™dziemy wydobywali na powierzchniÄ™ - dodaje dyrektor Radia Maryja. Filtry bÄ™dÄ… miaÅ‚y okoÅ‚o 180 do 200 metrów dÅ‚ugoÅ›ci. PomiÄ™dzy nimi bÄ™dzie odpowiedni łącznik. W ten sposób prace przy pierwszym odwiercie bÄ™dÄ… niedÅ‚ugo zakoÅ„czone. Wtedy firma z JasÅ‚a przystÄ…pi do drugiego odwiertu przeznaczonego do zatÅ‚aczania wydobytej wody w głąb ziemi.
- GÅ‚ównym celem pierwszego otworu byÅ‚o przebadanie wapienia muszlowego, który leży poniżej jury dolnej. Na terenie Å›rodkowej i póÅ‚nocnej Polski wszystkie ciepÅ‚ownie geotermalne ujmujÄ… wodÄ™ z utworów jury dolnej - tÅ‚umaczy inż. Henryk Biernat z firmy Polgeol. Natomiast w Å›rodowisku naukowym zastanawiano siÄ™, czy poniżej jury dolnej warstwa wodonoÅ›na bÄ™dzie dobrym kolektorem pod wzglÄ™dem wystÄ™powania wód geotermalnych. - Konstrukcja otworu zostaÅ‚a tak dobrana, aby przebadać utwory jury dolnej, żebyÅ›my wiedzieli, jakie sÄ… parametry kolektorskie tej warstwy - informuje inż. Biernat. OkazaÅ‚o siÄ™, że jura dolna gwarantuje wiÄ™kszÄ… wydajność. Dlatego niższy poziom w odwiercie toruÅ„skim zostaÅ‚ zlikwidowany i firma z JasÅ‚a powróciÅ‚a do utworów jury dolnej.
Jak mówi dyrektor Radia Maryja, pracom tym towarzyszÄ… ogromne problemy finansowe. - Obecny rzÄ…d ma na ten cel, czyli na energiÄ™ odnawialnÄ…, specjalne fundusze krajowe i unijne, jest to wiele miliardów. Te sÄ… jednak chyba przyznawane uznaniowo, myÅ›lÄ™, że tak zwanym "swoim" - mówi o. Tadeusz Rydzyk, który zdementowaÅ‚ też sÅ‚owa prezesa NFOÅšiGW, który w czasie konferencji prasowej zadeklarowaÅ‚, że Fundacja "Lux Veritatis" może ponownie ubiegać siÄ™ o fundusze. - Nie jest to prawdÄ…, gdyż tenże Fundusz dokonaÅ‚ niedawno zapisu, że podmioty, z którymi rozwiÄ…zano umowÄ™, a przecież z nami zerwano jednostronnie umowÄ™, nie mogÄ… przez 3 lata ubiegać siÄ™ o takie dotacje - tÅ‚umaczy o. Tadeusz Rydzyk i dodaje, że przecież Fundacja otrzymaÅ‚a koncesjÄ™ na okreÅ›lony czas i nie może czekać tak dÅ‚ugo. - Zrobiono ten zapis chyba ze wzglÄ™du na FundacjÄ™ "Lux Veritatis". Widocznie jest zaÅ‚ożeniem, aby uniemożliwiać wspieranie dziaÅ‚aÅ„ polskich i z krÄ™gów katolickich dla dobra Polaków - podsumowuje dyrektor Radia Maryja.
W jego opinii, caÅ‚e dotychczasowe dziaÅ‚ania strony rzÄ…dowej, które utrudniaÅ‚y zrealizowanie przedsiÄ™wziÄ™cia w Toruniu, opierajÄ… siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że nie należy wspierać dzieÅ‚ polskich wypÅ‚ywajÄ…cych z krÄ™gów katolickich, czynionych z myÅ›lÄ… o Polakach. - Zgodnie z polskimi przepisami, mógÅ‚ od NFOÅšiGW otrzymać wiele milionów zÅ‚otych na przykÅ‚ad hinduski nabywca hut, który wczeÅ›niej je kupiÅ‚ niemal za grosze - podkreÅ›la o. Tadeusz Rydzyk. WedÅ‚ug niego, dziaÅ‚ania obecnej ekipy rzÄ…dzÄ…cej PolskÄ… to realizacja obietnicy wyborczej: zniszczenia Radia Maryja i dzieÅ‚ przy nim powstaÅ‚ych. - WÅ‚aÅ›nie w tym niszczeniu, utrudnianiu i dyskryminowaniu braÅ‚o czy bierze udziaÅ‚ przynajmniej dziewięć ministerstw tego rzÄ…du. Nazwiska mogÄ™ wymieniać, ale myÅ›lÄ™, że wielu zauważyÅ‚o, o kogo chodzi. - ZapamiÄ™tajmy tych, którzy czyniÄ… dobrze, i tych, którzy szkodzÄ…. NadejdÄ… czasy, w których możemy zdecydować, czy dopuÅ›cimy do wÅ‚adzy szkodzÄ…cych, czy tych, którzy bÄ™dÄ… dziaÅ‚ać naprawdÄ™ dla dobra wspólnego wszystkich rodaków - konkluduje dyrektor Radia Maryja.
Katarzyna Cegielska, Toruń
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2009-03-16
Autor: wa