Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rostowski nie widzi Polski ze złotym

Treść

Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymaÅ‚ wczoraj, że wejÅ›cie Polski do strefy euro musi pozostać naszym celem strategicznym. Aby zachÄ™cić niezdecydowanych do podobnego poglÄ…du, przekonywaÅ‚, że w dÅ‚ugiej perspektywie utrzymanie wÅ‚asnej waluty w Å›wiecie swobodnego przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u nie jest możliwe.

Po falstarcie rzÄ…du Donalda Tuska z zapowiedziÄ… wprowadzenia Polski do strefy euro najpierw w roku 2011, a później 2012, minister finansów Jacek Rostowski obecnie rozsÄ…dniej mówi o ewentualnych nastÄ™pnych terminach, nie rzucajÄ…c na prawo i lewo kolejnymi datami. Tym bardziej że podczas rzÄ…dów Tuska i spóÅ‚ki zadÅ‚użenie sektora finansów publicznych wzrosÅ‚o i roÅ›nie dalej na tyle, że nawet nie speÅ‚niamy kryteriów przyjÄ™cia unijnej waluty. Szef resortu finansów, chyba robiÄ…c bardziej dobrÄ… minÄ™ do zÅ‚ej gry, podkreÅ›liÅ‚ wczoraj, że przystÄ…pienie do unii walutowej powinno pozostać naszym strategicznym celem. - Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedziaÅ‚ mi, że ta niezwykÅ‚a odporność gospodarki polskiej w kryzysie zaskoczyÅ‚a wielu naszych partnerów. To rozwiaÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane ze speÅ‚nieniem kryteriów z Maastricht. Mamy zamiar speÅ‚nić te kryteria i bÄ™dziemy to robić - tÅ‚umaczyÅ‚ Rostowski. W opinii ministra finansów, praktycznie nie mamy innego wyjÅ›cia, jak tylko przyjąć euro. - Kryzys przetestowaÅ‚ naszÄ… gospodarkÄ™. W dÅ‚ugiej i Å›redniej perspektywie nie jest możliwe utrzymanie wÅ‚asnej waluty w Å›wiecie swobodnego przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u - dodaÅ‚ Rostowski. Swojemu szefowi wtórowaÅ‚ wiceminister finansów Ludwik Kotecki, który jest peÅ‚nomocnikiem rzÄ…du do spraw wprowadzenia euro. - Nasze strategiczne cele zakÅ‚adajÄ… możliwie szybkie przyjÄ™cie euro. KorzyÅ›ci z wprowadzenia wspólnej waluty sÄ… jeszcze jaÅ›niejsze niż rok temu - uważa Kotecki. WedÅ‚ug wiceministra, jednÄ… "szansÄ™" na przyjÄ™cie euro zmarnowaÅ‚a poprzednia ekipa rzÄ…dzÄ…ca. Kotecki przekonywaÅ‚, że w latach 2006-2007 byÅ‚y znacznie lepsze warunki, aby euro przyjąć. PrzyznaÅ‚ jednak, że strategia wejÅ›cia Polski do strefy euro powinna być tak zbudowana, aby zyskać akceptacjÄ™ wszystkich najwiÄ™kszych partii politycznych. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego SÅ‚awomira Skrzypka, datÄ™ wejÅ›cia Polski do strefy euro powinniÅ›my podać w momencie przystÄ…pienia do mechanizmu ERM2. PrzystÄ…pienie do mechanizmu przynajmniej o dwa lata poprzedza zamianÄ™ waluty krajowej na wspólnÄ…. - Wtedy i tak musimy upublicznić kurs wejÅ›cia. Zapowiadanie tego wczeÅ›niej wydaje siÄ™ niewÅ‚aÅ›ciwe. Dobrze, że od tego odeszliÅ›my. Polska powinna przyjąć euro wtedy, kiedy bÄ™dzie to najkorzystniejsze dla gospodarki - powiedziaÅ‚ wczoraj Skrzypek.
W połowie września wiceminister Kotecki tłumaczył, że dopiero w przyszłym lub w 2011 roku będzie można określić, kiedy spełnimy kryteria przyjęcia euro, a precyzyjne ustalenie daty, kiedy to się może stać, jest obecnie niemożliwe.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-09-24

Autor: wa