Rostowski nie widzi Polski ze złotym
Treść
Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymaÅ‚ wczoraj, że wejÅ›cie Polski do strefy euro musi pozostać naszym celem strategicznym. Aby zachÄ™cić niezdecydowanych do podobnego poglÄ…du, przekonywaÅ‚, że w dÅ‚ugiej perspektywie utrzymanie wÅ‚asnej waluty w Å›wiecie swobodnego przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u nie jest możliwe.
Po falstarcie rzÄ…du Donalda Tuska z zapowiedziÄ… wprowadzenia Polski do strefy euro najpierw w roku 2011, a później 2012, minister finansów Jacek Rostowski obecnie rozsÄ…dniej mówi o ewentualnych nastÄ™pnych terminach, nie rzucajÄ…c na prawo i lewo kolejnymi datami. Tym bardziej że podczas rzÄ…dów Tuska i spóÅ‚ki zadÅ‚użenie sektora finansów publicznych wzrosÅ‚o i roÅ›nie dalej na tyle, że nawet nie speÅ‚niamy kryteriów przyjÄ™cia unijnej waluty. Szef resortu finansów, chyba robiÄ…c bardziej dobrÄ… minÄ™ do zÅ‚ej gry, podkreÅ›liÅ‚ wczoraj, że przystÄ…pienie do unii walutowej powinno pozostać naszym strategicznym celem. - Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedziaÅ‚ mi, że ta niezwykÅ‚a odporność gospodarki polskiej w kryzysie zaskoczyÅ‚a wielu naszych partnerów. To rozwiaÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane ze speÅ‚nieniem kryteriów z Maastricht. Mamy zamiar speÅ‚nić te kryteria i bÄ™dziemy to robić - tÅ‚umaczyÅ‚ Rostowski. W opinii ministra finansów, praktycznie nie mamy innego wyjÅ›cia, jak tylko przyjąć euro. - Kryzys przetestowaÅ‚ naszÄ… gospodarkÄ™. W dÅ‚ugiej i Å›redniej perspektywie nie jest możliwe utrzymanie wÅ‚asnej waluty w Å›wiecie swobodnego przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u - dodaÅ‚ Rostowski. Swojemu szefowi wtórowaÅ‚ wiceminister finansów Ludwik Kotecki, który jest peÅ‚nomocnikiem rzÄ…du do spraw wprowadzenia euro. - Nasze strategiczne cele zakÅ‚adajÄ… możliwie szybkie przyjÄ™cie euro. KorzyÅ›ci z wprowadzenia wspólnej waluty sÄ… jeszcze jaÅ›niejsze niż rok temu - uważa Kotecki. WedÅ‚ug wiceministra, jednÄ… "szansÄ™" na przyjÄ™cie euro zmarnowaÅ‚a poprzednia ekipa rzÄ…dzÄ…ca. Kotecki przekonywaÅ‚, że w latach 2006-2007 byÅ‚y znacznie lepsze warunki, aby euro przyjąć. PrzyznaÅ‚ jednak, że strategia wejÅ›cia Polski do strefy euro powinna być tak zbudowana, aby zyskać akceptacjÄ™ wszystkich najwiÄ™kszych partii politycznych. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego SÅ‚awomira Skrzypka, datÄ™ wejÅ›cia Polski do strefy euro powinniÅ›my podać w momencie przystÄ…pienia do mechanizmu ERM2. PrzystÄ…pienie do mechanizmu przynajmniej o dwa lata poprzedza zamianÄ™ waluty krajowej na wspólnÄ…. - Wtedy i tak musimy upublicznić kurs wejÅ›cia. Zapowiadanie tego wczeÅ›niej wydaje siÄ™ niewÅ‚aÅ›ciwe. Dobrze, że od tego odeszliÅ›my. Polska powinna przyjąć euro wtedy, kiedy bÄ™dzie to najkorzystniejsze dla gospodarki - powiedziaÅ‚ wczoraj Skrzypek.
W połowie września wiceminister Kotecki tłumaczył, że dopiero w przyszłym lub w 2011 roku będzie można określić, kiedy spełnimy kryteria przyjęcia euro, a precyzyjne ustalenie daty, kiedy to się może stać, jest obecnie niemożliwe.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-09-24
Autor: wa